Relacja Epifanes Trophy 2015

Po rocznej przerwie na złapanie oddechu i reorganizację wróciły znane i lubiane regaty oldtimerów EPIFANES TROPHY. Klasyki ścigały się w ramach szerszej formuły cyklu regat YKP SZCZECIN CUP. W kilku aspektach powróciliśmy do korzeni naszej imprezy, regaty zostały rozegrane na Jeziorze Dąbie, a klasę oldtimer stanowiły ortodoksyjne klasyki – czyli łodzie drewniane lub stalowe zbudowane przed 1970 rokiem. Łódki z dawnej klasy Youngtimer mogły wystartować w klasie Open lub KWR jeżeli były pomierzone. Be zmian pozostał dwudniowy charakter imprezy z noclegiem w gościnnej Marinie Lubczyna.

Pierwszy dzień regat – sobota 12 września przywitał uczestników piękną żeglarską pogodą, słonko i wiatr 2-3 Bf z SE. Na starcie stanęło ogółem 41 jachtów podzielonych na klasy KWR, Open i Oldtimer. Najliczniejsza okazała się klasa Oldtimer w której wystartowało 12 jachtów. Wspólny start komisja sędziowska ustawiła na wyjściu z Regalicy i punktualnie o godzinie 10.00 jachty wyruszył półwiatrem w kierunku na pierwszą boję pod Lubczyną, po jej osiągnięciu zwrot przez rufę i pełniakiem na drugą boję pod kanałem Umbriagi. Po osiągnieciu znaku i wyostrzeniu rozpoczęła się halsówka na boję nr 3 zlokalizowaną na wysokości Czarnych Łąk, a stamtąd baksztagiem znów pod Lubczynę. Na tym nie koniec, ponieważ uczestnicy musieli pokonać jeszcze jeden taki trójkąt, aby dotrzeć się na metę pod Lubczyną. Zamknięcie mety wyznaczono na godzinę 16.00 i wszystkie łódki bez problemów zdążyły przed tym czasem. Dzięki pomocy bosmana cumowanie w Marinie Lubczyna odbyło się bardzo sprawnie.

Po chwili na sklarowanie łódek rozpoczęła się impreza, ruszył catering i nalewak do piwa. Koło godziny 19 odbyła się mała uroczystość, Pan Andrzej Łukasiak dyr. OSiR Goleniów wręczył w imieniu Burmistrza Gminy Goleniów puchar dla bezwzględnie pierwszego jachtu w Lubczynie, którym okazał się Master 3 pod kapitanem Bogdanem Wrześniem. Mieliśmy także przyjemność wyróżnić Marcina Spiżewskiego, bosmana Mariny Lubczyna odznaką 90 YKP dziękując mu tym samym za wielokrotnie okazywaną pomoc przy organizacji regat. Następnie rozgrzał publiczność znakomity koncert szantowy zespołu Quftry oraz ognisko. Raz było dynamicznie raz nostalgicznie, wszystko w oprawie ciepłej i pogodnej wrześniowej nocy. Muzyka i przyroda stworzyły wspólnie niepowtarzalny kameralny klimat, zaś nowo przebudowana marina w Lubczynie dzięki gościnności jej gospodarzy okazała się znakomitą bazą dla półmetku regat.

W niedzielę 13 września Komisja Sędziowska wyznaczyła start także na godzinę 10.00. Poranek był pochmurny, wiało słabo nadal z SE, ale co najważniejsze nie padało. Szybki klar i start od razu pełniakiem na Umbriagę. Już w trakcie pierwszej halsówki na boję nr 3 dało się odczuć, że się rozwiewa, przy drugiej halsówce, wiatr w szkwałach osiągał 5 st. Bf i dostarczył emocjonującej i dynamicznej żeglugi. W tych warunkach wiatrowych do 13.00 wszystkie łódki dotarły na metę. Wiele jednostek skorzystało z gościnności Marina’ Club z zacumowało pod restauracją, gdzie na osiemnastą zaplanowano uroczyste zakończenie. Komisja Sędziowska pracowała bardzo sprawnie, publiczność dopisała szczelnie wypełniając dużą salę restauracji Marina’ Club i w tej miłej atmosferze Sędzia Główny ogłosił wyniki regat w poszczególnych klasach, a Zarząd YKP SZCZECIN wręczył nagrody zwycięzcom oraz upominki wszystkim uczestnikom. Po części oficjalnej wszystkich gości zaproszono na znakomitą kolację.

W klasie oldtimer bezwzględnym zwycięzcą okazał się piękny klasyk z Wolina s/y Elem deklasując swoich rywali znakomitym czasem zarówno w pierwszym jak i drugim biegu za każdym razem będąc bezwzględnie jak i po przeliczeniu pierwszym. Dalsze miejsca oraz wyniki w pozostałych grupach prezentuje tabela poniżej.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, znakomitą atmosferę i gratulujemy sportowej postawy, dziękujemy Sędziemu za pełen profesjonalizm w obsłudze regat, dziękujemy pięknie rozbudowanym przystaniom OSiR Goleniów w Lubczynie i Marina’ Club w Szczecinie, za gościnność i doskonałe warunki jakie stworzyli żeglarzom, dziękujemy wszystkim członkom YKP SZCZECIN, którzy poświęcili swój czas na zorganizowanie regat oraz dziękujemy za wsparcie naszym sponsorom: Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego, Gminie Goleniów, Marina’ Club i Marina’ Restaurant, producentowi farb jachtowych Epifanes oraz ich dystrybutorowi CMS farbyjachtowe.pl

Jednocześnie zapraszamy na kolejne regaty YKP Szczecin CUP, które odbędą się 10 i 11 września 2016 roku. Do zobaczenia na starcie!